Yüz Tipine Göre Duvak Seçimi

Duvak modelleri en az gelinlik seçimi kadar önemli bir ayrıntıya sahiptir. Seçeceğiniz duvak modelinin yüz tipine göre uygun tasarımda olması gerekmektedir. Önemli bir yere sahip olan düğün aksesuarı gelinlikle bütünleştiğinde tamamlayıcı olarak şık bir düğün kombini oluşturmaktadır.

Hem bir gelenek olarak bulundurulması manevi değer kazanan duvak modelleri hem de düğünümüzde bize eşlik eden olmazsa olmaz aksesuarlardandır.

Yüz tipine duvak seçimi

Yuvarlak yüz tipi

Samimi ve cana yakın bir sempatikliği bulunan yuvarlak yüz tipinde duvak olmazsa yüzünüz daha büyük ve kilolu gözükmektedir. Yuvarlak yüz için duvak seçimi kafes duvak modeli olmakta. Yüzün iki yanı görünmemektedir.

Kalp şekilli yüz siması

Bu yüz tipi alın bölgesi çeneden geniş olup gözler hafif ayrık şekilde bulunmaktadır. Çok karaktersitik bir modül oluşturan bu simaya sahip gelinlerde saçlar topuz yapılmalı. Duvak seçimi ise uzun olmalıdır. Uzun ve iki yana uzatılmış şekilde sabitlenen duvak modellerinin yanı sıra saç aksesuarlarının da kullanılması son derece şık bir uygulama oluşturacaktır.

Oval yüz

Yüz yapısı çene ince olmakla beraber elmacık kemikleri hafif dışa doğru çıkık bir şekilde durmaktadır. Kıvrımlı ve oldukça estetik bir yapıya sahip yüz hattında nostaljik olarak farklı bir atmosfer oluşturacağınız kafes duvak veya dantel işlemeli şık bir duvak tercih edebilirsiniz. Oldukça farklı bir tarz oluşturabilme için uygun olan oval yüz şeklinde farklı modeller tercih edip uzun duvakların yanı sıra daha kısa ve çiçek, taş işlemelerinin bol kullanıldığı gelin aksesuarlarını da tercih etmelisiniz.

Kare yüz şekli

Bu yüz şeklinde en ve boy ölçüsü hemen hemen birbiri ile bağlantılı olup yüz hatları belirgin ve yakın ölçülerdedir. Kendine güvenen ve zarif bir modül oluşturduğundan uzun duvak modelleri bu yüz tipine uygun gelinler için ideal bir seçim olmaktadır.

İnce uzun yüz şekli

Çıkıntısız zarif ve istikrarlı bir görünüme sahip görünmekte olan gelin adaylarına özgü yüz şeklidir. Uzun ve ince bir yüz şeklinde en boya göre daha ufak olmaktadır. Bu yüz şekline sahip gelin adaylarının tercih etmesi gereken duvak şekli kabarık duvak modelleri olmakta. Kabarık duvak modellerinde kenar kısımları dantelli veya çiçek süslemeli olan modellerde tercih edilebilir.